Citat:
Ursprungligen postat av Red71
Jag har .com , .org , .eu med samma domännamn, jag har värderat .com adressen på olika värdering siter men jag tycker det skiljer sig mycket så jag ger inte mkt för värderingar på dessa. Det högsta var ca 20 000$, och det lägsta var 0$ med en varning om att risken var 10/10 på att det var "intrång" på en företagsprodukt.
|
Detta tyder jag som att du har använt automatiska värderingsverktyg. Dessa är normalt sätt totalt värdelösa och ska inte ens användas som en indikation på domänens värde.
Sen får inte jag ut någon som helst information som kan hjälpa mig att se värdet av domännamnen. Tolkar det som att du kan få trademark-problem på grund av internationellt stort varumärke i domännamnet. Stämmer det så är det nog lika bra att låta dom löpa ut om du inte ser ett stort värde och är tveksam över rätten, varpå du kan försöka utreda det ytterligare genom att faktiskt försöka ge någon information av värde när du frågar.