Visa ett inlägg
Oläst 2013-01-28, 02:13 #1
Helix Helix är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 2 829
Helix Helix är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Dec 2003
Inlägg: 2 829
Standard Hitta själv en smitare?

Oftast får man bra idéer här på forumet och nu tänkte jag verkligen fråga något helt off-topic.

Alltför för ofta tar jag förhastade beslut och i detta fall vill jag tänka igenom vad jag skall göra.

OM man är inblandad i en trafikolycka och den ansvarige smiter ...

1. ... är det bästa att ge signalamentet till polisen och verkligen lita på att något kommer hända eller ....

2. ... ta reda på vem som äger bilen och kolla upp personen på nätet (ung person, som förmodligen finns på diverse kända, sociala medier). Är ägaren en annan person som inte körde, kan man ju gå vidare utan problem och kolla familjemedlemmar på nätet och se om man hittar foto eller liknande.


Så är det bättre att lita på polisen eller bättre att försöka få fram de uppgifterna och om man lyckas indentifiera personen, överlämna detta som komplement till anmälan?

Förstör man polisens arbete genom att själv försöka hitta personen genom nätet? Förstör man framtida indentifering eller helt enkelt gör polisens jobb lättare och hjälper till?
Helix är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat