Visa ett inlägg
Oläst 2013-01-22, 23:37 #6
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Motsvarande siffra för vad? Hur många med pengar som bor på Malta? Inte en aning, garanterad betydligt mer än Sverige kan man anta.

Malta - lägre arbetslöshet än Sverige, även bland ungdomar
Malta - Fungerande bostadsmarknad, du kan vraka o välja och få bostad samma dag.
Malta - Fungerande klimat

Och på det lägre skatt...

Att ta vara på rika är viktig, även om dom betalar väldigt låg skatt eller ingen skatt alls skapar dom tillväxt när dom köper sina flotta hus. Eller köper sina dyra tjänster, och framförallt när dom spänderar massa miljoner i landet av sina pengar. Det skapar tillväxt.

Att straffbeskatta rika upp till 80% sedan ge bort alla pengar för hela världens flyktingar ska leva på bidrag resten av livet det skapar inga jobb eller tillväxt för landet. Det skapar bara ett större ghetto land.
"Fungerande klimat", det var nog bland det roligaste jag hört Då tycker jag det är betydligt mer "fungerande" här där vi faktiskt har lite riktiga årstider.

Vad gäller skatterna så innebär inte lägre skatt per automatik lägre arbetslöshet vilket du fått för dig. Om vi ser till det land inom EU som hade lägst arbetslöshet förra året så var det Österrike. Även där har man en progressiv skatteskala där de med lägst inkomst inte betalar någon skatt alls och de med högst inkomst (> 60000 Euro) betalar 50%. Bolagsskatten är 25%, alltså högre än i Sverige numera. För ett litet land som Malta kan det göra skillnad om man lockar till sig några rika utlänningar men det är naturligtvis inte särskilt meningsfullt för normalstora eller stora länder. Du jämför som vanligt äpplen och gräddtårta och då blir det inte mycket rätt.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat