Visa ett inlägg
Oläst 2013-01-12, 16:20 #10
Internet Swedens avatar
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Internet Sweden Internet Sweden är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Internet Swedens avatar
 
Reg.datum: Apr 2005
Inlägg: 2 511
Citat:
Ursprungligen postat av Erik Stenman Visa inlägg
Det är ingen naturlag att man måste hålla med honom.
Jag tror mycket väl att en toppdomän som förbjuder parkering av domännamn skulle kunna locka investerare ändå och bli framgångsrik.
@Erik Stenman - Naturligtvis står det fritt för var och en att tycka vad man vill, och jag ska ärligt säga att jag kanske inte gillar det alla gånger, men alternativet att hårdare reglera Internet och dess användning..mja det ser jag som ett sämre alternativ.

Men på tal om naturlagar..
ICANN har tagit emot 1900+ ansökningar om nya toppdomäner.
De som ansökt om dessa har spenderat 185 000 dollar bara i ansökningsavgift, till det kommer kostnader för jurister, avtalsförbindelser med tekniska (slavserverdrift mm) och administrativa (registrytjänster) leverantörer, mmm. så det är en ordentlig peng redan i detta stadie.
Till det kommer att ett stort antal toppdomäner (ca 5-600 om jag inte minns fel) har haft fler än en ansökan, vilket gör att det i många fall har bedrivits kohandel, budgivningar och utköp av andra intressanter..
Vad jag vill få dig att förstå är att det finns en lång rad aktörer som ännu inte är på marknaden, som betalat - inte bara miljonen i ansökningavgift, utan även STORA pengar i NDA-avtal till konkurrerande aktörer.

När de väl läggs upp i rotzonen och erbjuder sina domäner för allmänheten.. låt oss säga de närmare 1000+ generiska- eller geografiska ord-domänerna, så är de inte ensamma om att äntra domänscenen, utan de gör det tillsammans med många nya "nytillkomna".
Vad som då kommer att ske är (som jag ser det) ett ställningskrig, priskrig, dumpning av priser eller vad man nu vill kalla det.
Det blir vilda västern på riktigt..

Men det finns en sak som alla dessa gTLDer har gemensamt - de måste upp och hitta registranter så fort som möjligt.

Och det finns såklart ett visst litet behov av "vanliga" registranter för dessa domäner, men av 100% så kommer du att hitta den skaran under 10%-strecket.
Nej, de stora grupperna som kommer att registrera dessa domäner är:


- Erfarna "domainers" som registrerar de "bättre domännamnen under respektive gTLD" - dessa kommer att parkeras/läggas upp i PPC-program.
- En mycket stor mängd "lycksökare"/"mindre erfarna domainers" som registrerar semi-premiums - dessa kommer att parkeras/läggas upp i PPC-program.
- Stora varumärkesinnehavare som gör det för att skyddsregistrera sina kännetecken - dessa kommer i allra högsta grad att parkeras.

- Sen ska vi inte glömma att det finns stor risk att vi kommer att se "Kevin Ham - en masse" - allstå att gTLDerna själva eller genom bulvaner/avtal kommer att stoppa "wildcard" i respektive gTLD-zon, så att ALLA OREGISTRERADE domäner leder till PPC-sidor.

Att mot den verkligheten, uppmana toppdomäner att de ska förbjuda "parkerade domäner", ser JAG inte som särskilt troligt, framgångsrikt eller lyckosamt.

För det är "Internets naturlag" som styr; marknaden..
Internet Sweden är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat