Flitig postare
|
|
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 331
|
|
Flitig postare
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 331
|
Det funkar ju att använda ajax. Fördelen är väl att det går snabbt att göra. Nackdelarna är däremot rätt många. Men kan man leva med nån sekunds försening och inte har så många användare så funkar det ju helt ok.
Hänger bara hårdvara och bandbredd med... Kan man ju alltid ha fler användare. Men det är inte optimalt. Men för en sida med få besökare funkar det fint. Blir det fler besökare kan man ju öka tiden mellan uppdateringarna om man kan leva med det. Räknar du med många användare så googla "node.js" t.ex finns en del olika system som använder push istället precis som CotopaXi sa.
Jag hjälper en chatt ibland som använder ajax... Runt 200 inne samtidigt funkar helt ok. Men beror ju som sagt helt och hållet på hårdvara och bandbredd.
|