Visa ett inlägg
Oläst 2012-12-05, 12:32 #2
haljan haljan är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 47
haljan haljan är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Apr 2011
Inlägg: 47
Boxen med lastbilen tar upp väldigt mkt plats av sidan. Den innehåller dessutom i stort sedd bara loggan, som redan finns med i headern. Boxen tillför egentligen ingenting.

Det känns lite oanvändarvänligt att ha två menyer, den i headern och den under lastbils-boxen.

Aningen färglös sida, men det kanske bara är jag som inte klarar av svart och rött. Men mer bilder skulle inte vara fel. (Finns gratis bildbank på www.sxc.hu eller istockphoto.com för en billig penning. Båda för komerciellt bruk).

Texten behöver ses över. det är inte snyggt att börja meningar eller stycken med företagsnamnet. Det är inte bra copy-text helt enkelt.

Ang offerten så skulle du kunna lägga Informations-delen ensamt, högst upp och fylla ut hela vägen till höger. Flytt från och Flytt till lägger du sedan under i två spalter. Försök gärna att få det tydligt att det är två spalter. Ex att lägga en bakgrund bakom dom och en pil mellan dom för att illustrera flytt från a till b. (Personligen hade jag även lagt en ram på inputfälten och en ljusare grå färg. Det blir lite tydligare).
Känns oxå konstigt med två rubriker över formulären.

Lycka till.
haljan är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat