Ämne: Ltd suf
Visa ett inlägg
Oläst 2012-11-23, 22:54 #3
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
F-skatt behöver du om du ska starta ett bolag i Sverige, men ett Engelskt Ltd-bolag är INTE ett svenskt bolag. Att registrera en filial till det engelska bolaget i Sverige innebär inte att du har en egen juridisk person i Sverige utan det är det engelska bolaget som är den juridiska personen.

Man måste inte ha F-skatt för att driva bolag i Sverige, men om man säljer tjänster så är det omvänd skattskyldighet om man inte har F-skatt. Men ska man bara sälja varor eller sälja på Export så behöver man inte F-skatt.

Moms är dock bra att ha, så man kan få tillbaks momspengar till skattekontot.

Numer tycker jag det är alldeles för krångligt att regga Ltd-bolag om man ändå ska bedriva verksamheten i Sverige. Ska du ha passiva intäkter från affiliates/Google så är det fasligt enkelt att ha bolag i Sverige.

Senast redigerad av Conny Westh den 2012-11-23 klockan 22:56
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat