Visa ett inlägg
Oläst 2012-11-08, 10:30 #2
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Kommer man med något nytt så är det precis lika lätt att lyckas idag som det var för 10 år sedan men man kommer tjäna betydligt mer pengar eftersom betydligt fler använder internet idag oavsett aktivitet. Man kan också vara ganska säker på att bli kopierad snabbare så det gäller att bevaka sin position noga. Förbättrar man något som redan finns så är det lite svårare. Finns det en stor aktör med resurser redan så är risken stor att denne tar efter dig och du får svårt att konkurrera ändå.

Försöker man göra något som andra redan gör så är det precis som flera redan varit inne på betydligt hårdare konkurrens idag vilket gör det svårare att lyckas. Använder man sig av färdig mjukvara i sina projekt så kan i princip vem som helst idag göra precis samma sak som du själv ifall du inte har någon annan unik kvalitet.

Det mesta är lite svårare idag kan man nog säga, med undantag för att det är hur lätt som helst att bara starta något enklare projekt. Man behöver ju sällan ens köpa eller hyra in färdiga produkter som Conny skriver utan det mesta går att få gratis.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments

Senast redigerad av tartareandesire den 2012-11-08 klockan 10:33
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat