Citat:
Ursprungligen postat av Johan_W
Eftersom att du i ett par trådar här på wn ansett att alla webbhotell är bedrövliga vore det faktiskt intressant att få höra din åsikt ur en kund synvinkel om vad som faktiskt är bra support.
Om vi bortser från webbhotellets egen miljö eftersom att den bara ska fungera och gör den inte det är det webbhotellets ansvar att fixa det utan att kunden ska behöva påpeka det. Vad tycker du är rimligt för säg en hundring per månad, i hur stor utsträckning ska webbhotellet hjälpa dig för att supporten ska anses bra?
Ska dom exempelvis hjälpa till med felsökning i kunds kod?
Fjärrstyra datorer för att sätta upp e-postkonton i klienten?
Hjälpa till med inställningar i diverse cms?
Förklara för kunden via telefon hur man gör en specifik funktion i det programmeringsspråk kunden använder?
etc
Skulle vara väldigt intressant att veta var du drar gränsen för
* dålig support
* bra support
* mer än man egentligen betalar för
|
Ett bra företag - läs webhotell - står för det de skriver. Säger man att man svarar inom 24 timmar så är det 24 timmar som gäller. Skriver man att man har stöd för ditten och datten så har man det... Har man endast mailsupport inom en vecka så skriver man det. Inget gissande och 'det skulle du ha fattat'. That's it. Faktiskt ganska enkelt. Begriper alla - stora som små - och ingen behöver känna sig lurad.
Vad tror du om det förslaget till kriterier för ett bra företag - webhotell?