Visa ett inlägg
Oläst 2012-10-24, 14:01 #5
gregoff gregoff är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 658
gregoff gregoff är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Jun 2010
Inlägg: 658
Citat:
Ursprungligen postat av lunarmys Visa inlägg
Se det som en chans att lära dig något nytt (och kul). C/C++ krävs nog inte, Python borde funka finfint.
Har kommit på att det mesta kan göras med PHP/MySQL. Uppladdning av filer till huvudservern (om det inte görs med ftp eller liknande), funktion som avgör vilken "slav"-server som nedladdning ska ske ifrån, själva nedladdningen från vald slav-server etc. Allt styrs av en databas som håller koll på vilka filer som finns på vilka servrar

Det är just biten kring hur filerna ska distribueras mellan servrarna efter uppladdning som jag inte riktigt är hundra på logiken. Är väl logiken på plats så ska det inte vara alltför svårt att få fram en fungerande prototyp.

Min inledande hypotetiska tanke är ett cronjob som körs t.ex. varje kvart på huvudservern och kollar vilka filer som laddats upp och som inte distribuerats till slav-servrarna och sedan skickar dem med ftp eller liknande. Hur låter den tankegången? Eller bör man ha nåt som körs konstant istället för ett cronjob?
gregoff är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat