Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Jurister tar alltid till storsläggan by default, det är absolut inget att oroa sig för.
Jurister har inte alls någon känsla för empati (mina fördomar lyser som neonljus.... :-)) så de tar till mer krut än vad som krävs för att ha något att förhandla om.
Det är bra träning för dig att hantera detta, det är inte första gången du kommer drabbas, så länge du gör affärer så kommer det att fortsätta... Det är dock viktigt att du lär dig förstå hur du ska hantera det för att avväpna motståndaren, tänk som i jiu-jitzu, dvs använd motståndarens energi för att besegra sig själv, låt motståndaren falla på eget grepp, m a o.
Jag brukar säga; Ha is i magen, det brukar löna sig i längden, vänta ut motparten tills du ser en blotta i deras försvar, då och först då sätter du in nådastöten (men bara om du själv är redo).
|