Visa ett inlägg
Oläst 2012-09-20, 15:09 #45
Webmasterpros avatar
Webmasterpro Webmasterpro är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 215
Webmasterpro Webmasterpro är inte uppkopplad
Medlem
Webmasterpros avatar
 
Reg.datum: Sep 2008
Inlägg: 215
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Det verkar som att du bryr dig i allra högsta grad Jag har aldrig påstått att DF drivs av ukrainskor, det är andra personer som står bakom bolaget. Det jag skrev i en annan tråd var att det faktum att man rekryterat två ukrainskor på ledande positioner gav mig dåliga vibbar. Det handlar inte heller om utveckling som någon påstod i den tråden, då hade det spelat mindre roll. Jag betvivlar inte alls att de är duktiga på det de gör men de har självklart erfarenheter från Ukraina med sig in i bolaget oavsett var de studerat och bott. Hade det handlat om ett bolag som sålde bilar, juice eller översättningar hade jag inte reagerat alls men nu försöker DF mer eller mindre medvetet driva verksamhetens fokus i en ganska otrevlig riktning eftersom konkurrensen inom vanlig dejting är alltför hård tack vare de seriösa företag som sedan länge finns där. Hade de ens försökt ha ett seriöst fokus så hade de kunnat rekrytera personal från en rad andra länder utan att riskera några insinuationer från "såna som mig". Det borde väl precis som du säger vara irrelevant om de kommer från Ukraina eller inte. Rekryteringen är antingen korkad eller medveten.
Erfarenheter från Ukraina med sig in i bolaget oavsett var de studerat och bott? Är inte det lite fördomsfullt om någonting? Vilka typer av erfarenheter skulle detta vara? Nu är vi återigen tillbaka på samma ruta vart tydligen ens skicklighet och ledarskap grundas på vilken etnicitet man tillhör.

Motivera gärna ditt påstående om att Datingfactory försöker driva sin verksamhet mot en otrevlig riktning.

Om man kommer på en smart lösning som kan revolutionera en marknad så är det väl klart som attan att man sätter sin idé i i verk? Vi lever i 2012 nu, nu måste man vara kreativ och sticka ut från mängden för att lyckas skapa en lösning som tar den marknad man riktar in sig på med storm.

I detta fall så har Datingfactory riktat in sig på en White Label lösning som tillåter dem att ta över en stor andel av sexdating marknaden internationellt och ha chans att konkurrera med dem större företagen. Detta är rena affärer och ingenting annat, business is business. Det förstår vem som helst

Om jag har förstått det rätt, så skulle din inställning mot DF bli positiv om företaget hade rekryterat personal från andra länder? Förstår du själv hur det låter.

Det förvånar mig inte om du tycker att stora etablerade sexdating hemsidor är ytterst seriösa just på grund av att de har anställt "rätt typ" av personal.

Citat:
Att en ganska ny marknad växer är knappast varken överraskande eller imponerande. De flesta som kommer in nu tjänar dock bara småpengar medan du och ett fåtal andra som befinner dig på en högre nivå bugar, tackar och tar emot i enlighet med pyramidspelsmetoden. Det bryr jag mig inte särskilt mycket om men man behöver inte försöka göra skönmålande omskrivningar fördenskull. Jag menade naturligtvis inte heller att era affiliates slipper ta ansvar, ni hänger gärna ut de som gör fel. Ni tar däremot inget ansvar för den oseriösa verksamhet jag beskrev i det tidigare inlägget och som ni i praktiken uppmuntrar.

En av tusen som är oseriösa och spammar? I den här tråden enbart nämns på några dagar åtta sajter som spammat på olika håll och mbomelin talar i sitt inledande inlägg om "ett otal". Det handlar enbart om sexdomäner. De flesta kan nog dra en slutsats av det? Det spottas ut kopior med samma trams, man lockar till sig desperata sextörstiga män (i den kategorin hamnar alltid en väsentlig andel av de som önskar köpa sex och en liten klick av den än mer otrevliga typen) och man lockar med den retorik och marknadsföring som används, samt den niche man riktat in sig på, dessutom till sig en mycket större andel oseriösa aktörer som bara är ute efter lätta pengar och inte har särskilt mycket emot att spamma andra sajter.

Ni är som vilket annat seriöst affiliateföretag som helst? Affiliate-branschen står väl rent generellt kanske inte så högt i kurs hos många idag men hur många av de officiella trådar för affiliateföretagen här på WN hittar du med samma mängd spammande medlemmar? Dessa har betydligt fler affiliates i en alla möjliga branscher.
Tidigare så nämnde du själv även att sexdating är en övermättad marknad och nu påstår du att detta är en ny marknad som växer? Denna marknad har funnits sedan porrtidningar tillkom och har följt med teknologin väl. Det slog igenom med telesex och fortsatte i sexdating via internet. Den kommer också fortsätta växa kontinuerligt, även om internet skulle censureras totalt så skulle den få fäste på nästa typ av teknologi.

Varför har du sedan en så otroligt negativ inställning mot att folk har lyckats väl med detta affiliate program? Du kan också göra det med hårt arbete. Ingenting illa menat, men detta låter som typisk jantelags avundsjuka. "Du skall inte tro att du är något.".

Självklart så kommer de individer som sitter på toppen alltid tjäna mest, detta gäller i alla typ av yrken.

Lika självklart som att vi människor äter kött, just på grund av att vi är högst upp i näringskedjan / på toppen av "pyramiden". Hade det vart tvärtom så hade ju alla gått och klagat på sina chefer om att de tjänar mer pengar än sina anställda och har en högre rangn.

Om nu Datingfactory skulle vara en oseriös verksamhet så skulle hela sexdating marknaden vara det då alla sajter som baseras på denna nische bygger på samma koncept.

Spam förekommer ÖVERALLT, som du också tidigare nämnt här i tråden.

"Finns stora företag som beter sig precis lika illa åt. Operatörer som Tele2, Telenor och ComHem låter ungdomar trakassera människor i köpcenter varje dag..."

Postkodslotteriet spammar ut tusentals inviterande brev om att man ska gå med i deras program till brevlådor, och ingen lyfter konstigt nog ett finger för det. Vill man inte ha deras spontant skickade inviter om att gå med i deras lotteri som dem hysteriskt skickar ut till hela Sverige så ringer man upp företaget och förklarar detta. Lyssnar dem inte och fortsätter skicka reklam så tar man ännu mer drastiska åtgärder.

Facebook uppkom ju också till stor del via spam. Man får helt enkelt inse att marknaden är hård i dagsläget och folk gör vad som helst för att höras. Det har gått så himla långt. Spam är djävulens påfund helt enkelt.

Sedan så har DF tagit åtgärd mot dessa åtta domäner, och kommer fortsätta göra det. Vilket är väldigt bra gjort, med tanke på att dem inte ens tillhandåller domänerna. När man ska skapa en ny sida på DF så går man även med på detta:

"
Partners are responsible for their domain name used on our platform and for the promotion that they run for their sites.
Partner web-site including the domain name or sub-domain must not infringe any trademarks. Offending sites will be deleted from the system without any notice."

Att gå till roten med problemet skulle vara att ringa upp ägarna till domänerna och ta itu med det indirekt. Folk marknadsför vad som helst dessa dagar på andras hemsidor, och det enklaste sättet att få bukt med problemet är då att ta det personligt med tanke på den anonymitet som internet erbjuder idag.

Citat:
Jag förstår inte alls vad du vill säga med detta? Bara för att någon annan driver seriös verksamhet så blir inte DF per automatik en seriös verksamhet. En "offentlig affärsman" behöver inte heller bedriva seriös verksamhet i alla lägen. Det finns exempelvis en rad "offentliga affärsmän" i Östeuropa som haft och har kontakter med den organiserade brottsligheten. För en del individer är pengar en större drivkraft än laglydighet. Jag har inte alls koll på vad det är för företag Viro Glazers driver utöver CPAtank men om du väldigt gärna vill ta den diskussionen så får du gärna informera mig. Det har dock inget som helst med DF att göra, såvida han inte är med på ett hörn även där?

Med det menar du alltså att Knullis inte är särskilt insatt i branschen? Han verkar tvärtom väldigt mån om att försöka motbevisa mina "trångsynta argument" trots att det som sker i praktiken inte alls stämmer överens med hans teorier.

Nej, är DF en seriös verksamhet så är McDonalds en lyxrestaurang.
Du har tidigare nämnt att det bara är oseriösa typer som drar sig till den marknaden som DF är verksam inom. Det jag ville säga med att hänvisa till Vito Glaziers och andra affärsmän är att detta inte stämmer.

Så som det ser ut idag så är pornografi och sexdating att betraktas som en bransch som generar otroligt stora pengar. Vart det finns pengar finns det alltid etablerade seriösa företag också som drivs av driftiga personer. Utbud och efterfrågan helt enkelt.

Ja, självklart så finns det personer för allt. Offentliga affärsmän som har kontakter med brottslingar & politiker som festar bort skattepengar. Men nu bedriver inte Datingfactory någon brottslighet verksamhet så varför dra in kriminalitet i det hela? Pengar är det som styr världen och får allt att fungera, och alla seriösa företag vill ju självklart tjäna pengar.

Knullis representerar DF här i Sverige och har upprepade gånger besvarat dina funderingar angående detta White Label program. Men när två helt skilda åsikter stöter ihop med varandra så är det som att två positiva magneter ställs mot varandra.

Vad är din benämning på ett seriöst företag? Skulle vara intressant att veta, då du uppenbarligen har sky höga kriterier som måste uppfyllas för att ett företag ska få en OK stämpel. Du har nämnt att det inte bör ledas av ukrainskor redan och helst ha personal från "en rad andra länder".

Senast redigerad av Webmasterpro den 2012-09-20 klockan 15:17
Webmasterpro är inte uppkopplad