Citat:
Ursprungligen postat av KristianE
Bolagsskatten dras ju efter alla andra kostnader dragits, inkl. löneskatter. För företag som har resultat på åtskilliga miljoner gör sänkningen att likviditeten ökar betydligt i bolaget. Detta kan leda till ökade investeringar, anställningar eller högre aktieutdelningar.
De flesta som får pengar lägger dem inte bara på hög utan spenderar dem på ett eller annat sätt. Att spendera pengar håller marknaden och Sverige rullande vilket på längre sikt leder till fler jobb och ett rikare Sverige.
|
Fast det är inget bärande argument i sig. Totalvinsten för samhället bör vara positiv och då måste man även väga samman andra värden än rent ekonomiska. Ökad konsumtion är inte enbart av godo och i så fall skulle man ju lika gärna vilja ta bort bolagsskatten helt och hävda att Sverige blir rikare?