Visa ett inlägg
Oläst 2012-09-13, 17:17 #21
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
tartareandesire tartareandesire är inte uppkopplad
Supermoderator
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 11 585
Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Staten har inte gett några pengar, dom tar bara pengar. Hög skatt är bara bra för värdelösa som inte tar något eget ansvar utan lever på andras pengar.

Hade folk tagit eget ansvar för sina liv så hade skatten inte blivit så hög alls. Folk är ju helt handikappade i Sverige.

Och begränsar man folks frihet och gör allt så komplicerat och byrokratiskt hela tiden så skapar staten även arbetslöshet till en viss nivå.

Sedan får man prioritera, antingen bra skola o sjukvård. Om man väljer ge bort pengar i bistånd då får folket räkna med sämre av något annat. Jag tycker kommuner ska kunna sättas i konkurs inte låta andra kommuner som går plus gå in med pengar hela tiden till dåliga kommuner.
Så du menar att skola och sjukvård blivit sämre under de senaste åren sedan du lämnade landet? Det kopplar du sedan till biståndet vilket hela tiden har legat ganska konstant kring 1%. Återigen är dina slutsatser helt tagna ur fantasins värld.

Om inte den svenska staten mådde bra hade inte det svenska folket mått bra och du hade fått mindre pengar in i ditt företag. Svårare än så är det inte.
__________________
Full-stack developer, free for smaller assignments
tartareandesire är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat