Citat:
Ursprungligen postat av oskarh
iMac kommer inte med SSD, om du inte köper en snordyr från Apple eller installerar en själv. Det är nog det som orsakar segheten.
Min Macbook Pro valde att lägga av i våras, närmsta serviceverkstad var 5 mil bort. Så mitt enda val var att åka dit, så jag gjorde det en måndag. På tisdagen ringde de och sa att Apple godkände mitt reklamationsärende och skulle laga den gratis (den var 2.5 år gammal), men jag behövde komma och skriva under ett papper... 10 mil t.o.r åkte jag på onsdagen. På torsdagen ringde de och sa att arbetet var klart, så på fredagen hämtade jag datorn igen. Åkte totalt 30 mil för att laga datorn, men det tog en arbetsvecka! Jag är väldigt nöjd med deras service, men inte speciellt nöjd med placeringen av serviceverkstaden.
En kompis krånglade förra sommaren med sin Asus, fem gånger under ett halvår låg den på verkstaden, han kunde använda datorn max en vecka totalt under det halvåret innan Asus godkände hans reklamation och gav honom en ny dator. Nu är det en konsumentdator, men det är ju min Macbook Pro med? Så varför skall lagning ta sån jäkla tid för andra tillverkare?!
|
Det är därför jag på mina Windowsburkar har Dells Pro Support som kommer ut till mig dagen efter och fixar allt på plats om det skulle hända något... :-)
Vi har utnyttjat den tjänsten på företaget några gånger och det har alltid fungerat snabbt och smidigt och man har aldrig behövt åka iväg med sin dator :-)
Dessutom ryms den supporten i priset för en maskin som är lika dyr som en Mac. Klagar inte på Mac, men jag vet inte om jag är imponerad av deras support direkt (jämför med Dells Pro Support och jag har provat Macs support med dotterns maskin, se ovan).