Visa ett inlägg
Oläst 2012-08-30, 09:20 #19
Lancelot Lancelot är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 1 311
Lancelot Lancelot är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: Nov 2007
Inlägg: 1 311
Citat:
Ursprungligen postat av SweLogan Visa inlägg
Tack för ett bra svar.

Men hur ska man se det tekniskt sett om personen jag lånade ut kameran till inte svarar? Varken SMS/brev/telefon. Ska man då anse att vårt överenskommande pris inte gäller då jag anser att han inte fullföljer sin del?
För att fullfölja gör följande:

1. Skicka en faktura med 10 dagars fakturavillkor.
2. Skicka sedan fakturan igen fast med en inkasseringsavgift om beloppet inte är betalt, (alternativt skicka påminnelseavgift först).
3. Skicka sedan kund till kronofogden, om han fortfarande inte har betalt.

4. Om kund fortfarande inte har betalt har det medfört kostnader för dig. Tror kfgden tar 300kr för ett betalningsföreläggande, som du i slutändan får betala om kunden inte har betalat fakturan.

5. Om inget av ovan fungerar finns det bara en stämningsansökan kvar att göra, och om du inte får rätt där; ja då får du betala ytterliggare advokatkostnader mm.

Välkommen till företagslivet!

Senast redigerad av Lancelot den 2012-08-30 klockan 09:27
Lancelot är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat