Visa ett inlägg
Oläst 2012-08-03, 16:41 #6
Dickies avatar
Dickie Dickie är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 55
Dickie Dickie är inte uppkopplad
Medlem
Dickies avatar
 
Reg.datum: Mar 2010
Inlägg: 55
Citat:
Ursprungligen postat av yakuzaemme Visa inlägg
Jag ska starta i Malta inom de kommande 2 månaderna. Vid intresse kanske man kan slå ihop lokalerna eller dylikt, hjälpas åt
Jag driver företaget helt själv och kör hemifrån annars hade det varit intressant.


Citat:
Ursprungligen postat av patrikweb Visa inlägg
Jag bor i Malta, så om du väljer Malta kan jag hjälpa dig med dom sakerna.

Cypern har väl bra klimat och så, sämre internet än Malta och sedan bör man vara lite osäker på framtiden då Cypern begärt nödlån.

Så svårt veta resultatet av den krisen, dock innan Cypern begärde nödlån så började FBME ändra policy och saker. FBME är en väldigt stor offshorebank i Cypern.
Väldigt många Svenskar verkar välja Malta vilket är intressant eftersom jag flyttar helt själv, lättare att få kontakt med folk osv så det är givetvis en fördel.
Jag har även funderat på det ekonomiska läget på Cypern och det ser väl inte så ljust ut, frågan är hur det skulle påverka en personligen.

Kanske ska spana mer på Malta iaf, det verkar som om man lättare kan få hjälp med att "sätta igång" allt.
Dickie är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat