Visa ett inlägg
Oläst 2012-08-02, 14:19 #4
daniel_s avatar
daniel_ daniel_ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 1 603
daniel_ daniel_ är inte uppkopplad
Bara ett inlägg till!
daniel_s avatar
 
Reg.datum: Apr 2006
Inlägg: 1 603
Citat:
Ursprungligen postat av tap1on Visa inlägg
Jag skulle rekommendera att du tar betalt per visning då du har absolut 0 risk från din sida.
Om du tar betalt per klick måste du se till att folk faktiskt klickar på annonserna och det ska inte vara ditt jobb.

Stor annons = mer betalt.
Kolla runt på liknande sidor och se vad de tar för priser. Vanligtvis så tar stora siter helt sjuka priser men efter förhandling går de ner i pris rejält. Mellan 3-10 sek CPM skulle jag säga att du kan ta om man ska vara lite realistisk.

Som sagt, kolla runt på andra liknande siter och se hur de gör.
Vill man ha återkommande annonsörer så ska man se till att göra dessa nöjda. Det innebär att man faktiskt ska sända trafik i den mån det går och jag tycker absolut inte att det är något fel att ge både grafiska och placeringsmässiga riktlinjer till annonsören.

Får inte annonsören önskat resultat så kan du glömma att denne fortsätter (Jo, jag vet att det finns vissa som gör det ändå).

Men att ha klickbaserad ersättning är inte bra då den bara mäter en liten, liten del av interaktionen med potentiella kunder. Visst beror det på typen av verksamhet och vad målet med kampanjen är, men generellt sett säger jag att CPM är mycket bättre. Då får du betalt för den exponering du levererar och annonsören betalar både för varumärkesbyggande som direktsäljande aktiviteter.

Desto mer nischad sida, dvs. smalare och hur segmenterad din målgrupp är desto högre CPM-pris kan du begära. Jag har en inom en kategori och där ligger en annonsör nu för 12 KR/CPM inom samma kategori. Det är helt OK CPM för sidan.

Jag tycker nog du kan börja omkring 10 kr/CPM och visa annonsören hur mycket det beräknas bli på en månad. Sen beror också CPM-priset på vilken typ av sida det är. Exempelvis forum har ju enormt många sidvisningar men sällan bra kvalité på trafiken..

Sammanfattningsvis: Det är svårt att ge konkreta beräkningsmetoder för hur mycket du ska ta betalt. Det bygger mycket på erfarenhet och självklart hur duktig du är på att sälja in det.
daniel_ är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat