Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Jodå jag har läst hela tråden.
Fredrik-s frågade hur han ska bokföra en momsinbetaning när han betalade från sitt privata konto direkt till skatteverkets skattekonto.
Fredrik-s hade läst inlägget BkörnJ och tyckte inte det stämde riktigt. Erik Stenman svarade att BjörnJ har fel i sitt inlögg, vilket är sant, man ska inte göra som BjörnJ skriver. Jag kopierade den text BjörnJ skrivit och justerade så deblir rätt (hoppas jag).
Men för att vara extremt tydlig med vad jag vill få fram så kan jag beskriva det för sig:
När man betalar företagets (enskild firma) momsskuld till skatteverket från sitt privata konto, ska man först bokföra det som en egen insättning i företaget (ökning av det egna kapitalet är ett klass-2-konto 2018 Övriga egna insättningar), sen ska man även bokföra överföringen till skattekontot (minskning av skatteskulden klass-2-konto 2850 Skattekontot).
Man blandar aldrig in företagets bankkonto i denna transaktion
Man bör givetvis fört ha bokfört försäljning och ökning av momssskuld men det var inte frågan utan det förutsatte jag att det redan var gjort.
Jag svarade dock inte på Fredrik-s inlägg nr 8, om informationsbadet, utan jag besvarde sakfrågan i stället.
Senast redigerad av Conny Westh den 2012-07-04 klockan 08:46
|