Citat:
Ursprungligen postat av Advocacy
jag är helt övertygad om att det räcker med överbra content. allt annat är världsligt och kortsiktigt sålänge man håller sig uppdaterad.
|
Varför har inte textbyråer tagit över SEO-bolagens kunder vid det här laget?
Länkar är, och kommer under lång tid framöver, vara mer avgörande för sökmotorplaceringar än mediokert kontra suveränt innehåll. Att försöka utmanövrera konkurrenter med bra innehåll i en SERP med minsta lilla konkurrens är en lång väg att gå, så på det sättet är det minst sagt långsiktigt.
Att bygga länkar är en konst i sig. Man kan fabricera länkar som Googles algoritm omöjligt kan genomskåda. Misstaget många gör är att vara för ivriga, giriga och oförsiktiga. Ofta får man bara ett filter på sig. Det ska mycket till om man portas totalt från sökresultaten. Men för de som inte vet hur man tar sig ur filter kan det kännas som en portning eftersom man fortsätter simma i kölvattnet.