Visa ett inlägg
Oläst 2012-05-28, 13:43 #26
Tore Tore är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 62
Tore Tore är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Nov 2009
Inlägg: 62
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
"Bra saker" är en ytterst subjektiv definitionsfråga. Det är just därför vi har en folkvald församling och demokrati i vårt land.
Det finns ett betydligt enklare sätt: Låt folk behålla pengarna och själva få avgöra vad som är bra eller dåligt för dem.

Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Vad har det med saken att göra? Det är väl just därför han fått sina pengar från första början? Tanken med att han ska skatta för sina inkomster är väl knappast att använda hans skattepengar för att skapa en statlig hosting-infrastruktur? Har vi ingen välmående befolkning, vilket vi får bland annat med en väl fungerande välfärd och satsningar på humana värden som inte ger några direkta intäkter (och därför i princip är omöjliga att genomföra i en företagsverksamhet), så kommer företagen att tappa en hel del kunder och tjäna mindre pengar.
Patrik har fått pengar av sina kunder (dvs delar av samhället) för att skapa hostinginfrastruktur, ja precis. Problemet är att han inte får använda alla pengar till att bygga det. En del av pengarna måste han lämna över till ett litet antal personer vars enda merit är att de är bra på att snacka (dvs politikerna).

Varje transaktion som görs i samhället (t.ex Patriks kunders köp av hosting) är en indikation på vad samhället vill ha och behöver. Att företag köper hostingtjänster är alltså ett bevis på att det behövs fler hostingtjänster. Det är inte ett bevis på att det behövs fler museum i Dalarna, skrytarenor i Solna eller genusprofessorer i Uppsala (som skattepengarna bland annat går till).

Pengarna som samhället lägger på hostingtjänster borde gå till hostingtjänster och inte till något annat.
Tore är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat