Visa ett inlägg
Oläst 2012-05-17, 13:20 #5
Anders Larssons avatar
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Anders Larsson Anders Larsson är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Anders Larssons avatar
 
Reg.datum: Jan 2004
Inlägg: 3 205
Jag sitter då på andra sidan, som projektledare på en produktionsbyrå. Givetvis är NDA och sekretessavtal vettiga, men i vissa fall måste det råda sunt förnuft.

Vi skriver aldrig på NDA/sekretessavtal från motparten utan föreslår alltid vårt egna avtal. Vill kunden ändå använda sitt egna låter vi alltid våra jurister titta på det först.

I vissa fall skriver vi öht inte på, om det är ett projekt som vi misstänker kan vara liknande ett som vi jobbar med. Vi vill inte riskera att hamna i en situation där en potentiell kund gör en detaljerad dragning och vi sen säger "tyvärr, vi jobbet med ett liknande projekt" och därefter få problem med beskyllningar om att vi läckt info.

Alltså, en kund som inte kan berätta någonting om sin idé först, är stor risk att vi inte vågar jobba med.

Givetvis ska man vara försiktig med vem man berättar för, och hur, men sunt förnuft är som vanligt bra.

Tillägg:
De flesta seriösa företag har ett NDA/sekretessavtal som de kan erbjuda, man måste inte nödvändigtvis ha ett med sig självt.
Anders Larsson är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat