Ska man utveckla mobilappar för flera plattformar som iPhone/iPod och Adndroid kan man använda verktyg som Marmalade (
www.madewithmarmalade.com ) så kan man använda Microsoft Visual Studio och C++ för att skriva apparna, vilket underlättar enormat att bara behöva skriva koden en gång. Man måste dock använda Marmalades ramverk med klasser så man kan inte använda .NETs fulla funktionalitet på det sättet. Men att skriva C++-kod funkar klockrent. Det är störtskönt att kunna jobba i Visual Studiomiljön när man utvecklar dessa mobilappar, sen kör man sin app i en simulator innan man skapar installationspaket för respektive miljö.
Det finns fler X-plattform miljöer som man får söka efter.
Om du själv är nybörjare som beställare ska du inte själv direktköpa utveckling av en app. Ta hjälp av en erfaren konsult som hjälper dig i beställarrollen, annas kan jag nästan säkert garantera att det kommer gå åt skogen med projektet.
Att utveckla datasystem är mycket komplext och om man ska lyckas beställa ett så ska man absolut veta vad man håller på med.
Jag är själv mycket erfaren utvecklare och sett massor av exempel på hur projekt havererar pga att beställren har helt vansinniga förväntningar på vad utvecklarna kan åstadkomma. Vi utvecklare kan inte trolla med knäna utan vi är människor med en yrkeskunskap. Vi behöver en kompetent motpart som vet vad de vill ha och kan uttrycka det strukturerat och dokumenterat.
Att bygga datasystem gör man inte på en kaffekvart, det krävs planering, eftertanke, och ett strukturerat arbetssätt och en hel del tid för att åstadkomma något bra.