Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Om du vill få fram kriterier för att bedöma potentialen i en idé så går det givetvis, men det är mycket subjektivt gissande och kräver en grundlig analys och resultatet är genuint osäkert.
Om vi jämför med aktievärdering så har det också massor av osäkerhetsfaktorer men man har oftast ett underliggande värde i form av cashflow, substansvärde, avkastning och riskvärderingar. För marknadsnoterade aktier har man har också en betydligt mer omfattande daglig marknadsvärdering som underlättar prissättningen och bedömningen om värdet på en aktie. Värderingen av domännamn på internet saknar många av de här kriterierna. Som du själv skriver så värderas domännamn ofta efter hur likanande domännamn har värderats. Dvs man skulle i aktievärden värdera Volvo efter hur det går för Scania eller tvärtom, det finns ju jämförelsetal men de är trubbiga även för aktier. För internetdomäner är det helt avgörande om en potentiell köpare har en plan för genomförande för att domänen ska ha något värde alls.
Det går inte heller att jämföra värderingen av en obebyggd markplätt då den har ett realt värde i sig, man får en bit mark med på köpet så att säga. Domänen är bara några bokstäver i en viss följd.
|