Visa ett inlägg
Oläst 2012-03-31, 17:04 #5
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Extremt märkligt att datorn går sönder därför att elsladden dras ut. Skedde det med våld? I så fall kan man misstänka att sladden eller kontakten blivit skadad.

Börja med det enklaste då du felsöker. Så prova att plocka ur grafikkortet och att starta datorn. Om det är grafikkortet som gått sönder, så kommer datorn gå att starta om du plockar ut det. Därefter bör du låna ett nätagg och prova. Fungerar inte heller det så är det förmodligen moderkortet eller möjligtvis processorn. Är det moderkortet som dött, så blir det krångligt, eftersom du måste plocka isär hela datorn för att byta ut det.

Men som sagt, det låter lite konstigt att elektroniken skulle ta skada av att strömmen försvinner. Har du provat med en annan nätadapter och ett annat eluttag?
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat