Visa ett inlägg
Oläst 2012-03-22, 23:58 #6
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Skillnaden är att du inte har några miljarder så du kan köpa dina egna lagar, och köpa dina egna poliser och åklagare.

Sedan minns väl alla detta fina citat "Det räcker med ett drygt tiotal fildelade filmer för att åklagaren ska kräva fängelse."

Sedan kan man jämföra det mot straffsatts för exempel snatteri. Eller varför inte misshandla lite folk.

Valfri frisk person skulle aldrig fått för sig att 10 tal filmer är rimligt med fängelsestraff, eller ens samhället ska ta den kostnaden för låsa in en person för 10 filmer.

Ser man till DDoS och en person gjort skada för flera miljoner kronor för sin attack så tror jag inte ens då en åklagare skulle yrka på fängelsestraff för den personen.

Och så länge polisen inte ens klarar av hantera vanliga brott så är nog väldig tveksamt att dom skulle klara hantera DDoS eller prioritera det.

Skulle jag anmäla alla DDoS eller intrångsförsök per dag skulle jag behöva 10 heltidsanställda 24/7 som bara sitter och gör anmälningar.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat