Citat:
Ursprungligen postat av Thomas
Kunde inte sagt det bättre själv. Jag skulle även sträcka mej till att det hunnit vara ett par tre generationer rävar som passerat.
En jätteskillnad är även att vi då för ca tio år sedan kämpade för att kunna leva på en bransch vi samtidigt skapade. Det kan av natur aldrig bli som då igen. Idag vet man att man kan leva på internet genom nåt som kan liknas ett vanligt jobb. Det var inte självklart då och jag tror det var den önskan som förde rävarna version 1 samman här på WN. Jag tror många gav upp och gick vidare i andra branscher.
Oavsett har alla rävarna blivit 10 år äldre och det är aldrig bra för en räv.
|
Kunde inte sagt
det bättre själv. Själv har jag WN att tacka för mycket. Både vänner, intressanta diskussioner, lyckade projekt och tidigare jobb via en rekryterare som hittade mig här för många år sedan. Klimatet och därmed förutsättningarna för att driva fullskalig Internetbaserat-verksamhet för gemene man var som sagt annorlunda på den tiden. Oavsett vad WN var då vs. vad det är idag, så var det otroligt kul att vara med på tåget.
Nu ser världen annorlunda ut och vem vet, kanske är det numera så vanligt att STOCPH/Strix/et al gör realitydrama av dagens Internet-entreprenörer istället för Färjan, Baren och allt vad det var?