Visa ett inlägg
Oläst 2012-02-10, 12:21 #4
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
patrikweb patrikweb är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Nov 2004
Inlägg: 6 096
Det finns ingen gåvoskatt i Sverige längre, men i många fall är det svårt att kalla det gåva om då inte pengarna kommer just från någon släkting.

I scenario 2: så beror det helt på om landet har dubbel beskattningsavtal eller inte med Sverige. Men du kommer ändå inte slippa slippa Svensk Skatt om du bor i landet. Enda du skulle kunna få göra är att räkna av redan betald skatt.

Så länge du bor i Sverige så är det svårt komma undan skatt, dock finns det ju sätt att lägga upp det att det aldrig juridisk kan åka dit på det.

Men skulle säga att 5-10k per månad är för liten summa för det ska vara värt med ett seriöst upplägg.

Men principen är att du låter pengarna gå utanför EU bankksystem till någon offshore bank med nummerkonton sedan har ett visa/mc debit kort kopplat till kontot som även det är namnlöst. Som du sedan tar ut pengar med i bankomat.

Men som jag skrev så är det väldig liten summa för göra det uberseriöst med holdning bolag och olika truster/stiftelser i olika länder i en fin struktur.
patrikweb är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat