Visa ett inlägg
Oläst 2012-01-30, 21:52 #7
vitorm vitorm är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2012
Inlägg: 34
vitorm vitorm är inte uppkopplad
Nykomling
 
Reg.datum: Jan 2012
Inlägg: 34
Expedia har ju just ett sådnt api för hotell som du beskriver: http://developer.ean.com/docs/read/hotels/Version_3

Om du aldrig har jobbat med något sådant förut kan det nog vara lite svårt att integrera det själv. Kollade igenom lite snabbt bara och det verkar finnas bra kodexempel och dokumentartion osv. Men det kräver ju en viss kunskap i xml och något serverscript som PHP eller .net.

Du kan börja här: http://developer.ean.com/docs/read/Getting_Started genom att registrera dig. Det står att flyg och bil apin bara finns i usa. Men hotel verkar även vara tillgänglig utanför.

Om du ska anlita någon så skulle jag utan att ha integrerat det här förut och bara genom att snabbt kolla igenom dokumentationen uppskatta det till en veckas arbete. Kanske 30h? Om jag hade haft tid skulle jag kunnat hjälpt dig. Men ligger redan efter i skolan och vitorm+träning snor all min lediga tid jag får över.

Men jag läste precis i en annan tråd här på forumet: http://www.wn.se/t1051157.html Han känns absolut som ett bra alternativ för dig.
vitorm är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat