Citat:
	
	
		| 
					Ursprungligen postat av Alex  Ringer du ett nödnummer (112, 11414 etc) ifrån en mobiltelefon skickas det automatiskt med gpskoordinater om telefonen har stöd för GPS, det i samband med triangulering av masterna kan positionera dig väldigt exakt i storstadsmiljö, och ganska så exakt i landsbyggd.  
Ringer du ett nödnummer ifrån ett fastnätsnummer så ser de vilken abonnenten är, och på vilken adress numret är kopplat till.
http://www.reddit.com/r/IAmA/comment...ything/c3iscyk | 
	
 Fel. Ringer man från mobil kan SOS endast se vilken basststation som man är uppkopplad till. Informationen dyker upp som en overlay i form av en tårtbit på operatörens karta.
Hur vet jag detta? Jag har åtskilliga gånger varit på olika SOS-centraler i Sverige. Senaste för några veckor sedan. Nu rullar SOS iofs ut ett nytt system, så exaktare positionering kanske kommer med det systemet?