Visa ett inlägg
Oläst 2012-01-11, 23:33 #4
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Citat:
Ursprungligen postat av Ekke Visa inlägg
Ägaren undvek att svara i telefonen och hans medarbetare sade att han inte var där varpå vi åkte dit och där stod han, när han såg oss skämdes han rejält. Han visade för min sambo vad problemet var, startmotorn (som var helt ny) fungerade ej. Han gav oss inget pris men vi antog att det inte skulle gå på allt för mycket. Dagen efter hade han bytt ut startmotor till ett pris av 2000 kr, ungefär 1300 kr mer än vad vi hade räknat med.
Hur räknade ni om ni trodde att en ny startmotor inkl byte skulle kosta 700 kr? Och varför satt det en helt ny startmotor i en bil för 8500 kr från första början?


Edit: Det låga priset i kombination med att han inte svarade i telefon, antyder att han förmodligen inte har gjort någon vidare felsökning. Jag skulle gissa på att han var stressad, inte hade påbörjat arbetet och att när ni sökte upp honom så chansade han på startmotor (som brukar vara problemet). Därav det låga priset.

Senast redigerad av Gustav den 2012-01-11 klockan 23:36
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat