Citat:
Ursprungligen postat av ITisGood.se
Hej!
Jag håller på att försöka hämta deals ifrån ett av era stängda program och jag använder er PHP-klient och ert REST-API. Er dokumentation känns ganska bristfällig på flera punkter.
Vad jag har förstått är att jag ska använda metoden searchExclusiveIncentives() för att hämta ut annonser, men den kräver att jag är autentiserad och jag förstår inte riktigt hur man ska göra det med REST-APIet (med SOAP använder man vad jag förstått getSession(), men det går inte med REST)
Skulle jag kunna få exempelkod eller likande för hur man gör för att autentisera sig till ert REST-API med er PHP-klient.
Min kod är nu enligt följande:
PHP-kod:
require_once APPPATH.'libraries/zanox_api/ApiClient.php';
$zanox_api_client = ApiClient::factory(PROTOCOL_XML, VERSION_2011_03_01);
$zanox_api_client->setConnectId(xxx);
$zanox_api_client->setSecretKey('xxx');
//$zanox_api_client->setSecureApiCall(TRUE);
$programId = $program_id;
$adspaceId = NULL;
$incentiveType = NULL;
$region = 'SE';
$page = 0;
$items = 100;
$raw_xml= $zanox_api_client->searchExclusiveIncentives($programId, $adspaceId, $incentiveType, $region, $page, $items);
$returnXml = new SimpleXMLElement($raw_xml);
print_r($returnXml);
Hoppas du kan hjälpa mig att komma igång med detta.
|
Hej ITisGood.se,
Skriptet ska fungera korrekt om du fyller i rätt värden i XXX. Du kan hitta värden för "ConnectId" och "SecretKey" från din appstore apps.zanox.com
Jag skickar dig ett exempel på hur du autentiserar dig genom denna länk:
http://wiki.zanox.com/en/Zanox_Conne...tication_Model
Skulle det inte fungera eller om du har fler frågor får du gärna höra av dig igen!
Kontakta oss gärna på
[email protected]
Vänliga hälsningar
Christine Karlsson
Account Manager