Visa ett inlägg
Oläst 2012-01-10, 16:10 #13
pelmereds avatar
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
pelmered pelmered är inte uppkopplad
Har WN som tidsfördriv
pelmereds avatar
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 1 342
http://www.idg.se/2.1085/1.425636
Citat:
Frida Löwengren på Facebooks svenska pr-byrå, uppger att det hela handlar om en missuppfattning från användarna och inte en bugg.

– Facebook har tidigare utrett detta då användare har uppfattat det som att privata meddelanden har blivit synliga. Det som syns är dock inte privata meddelanden utan istället meddelanden postade mellan vänner på deras sida, alltså öppna meddelanden, säger Frida Löwengren.

Innan 2009 valde många användare att skriva på sina vänners profilsidor istället för via privata meddelanden på grund av tjänstens dåvarande utformning. Dessa meddelanden var inte privata utan kunde läsas av en användares vänner på tjänsten.

– Tidigare använde användare "wall posts" som meddelanden i större utsträckning än idag vilket kan göra att några användare upplever det som att det var privata meddelanden. Det är alltså ingen bugg i systemet, säger Frida Löwengren vidare.
pelmered är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat