Visa ett inlägg
Oläst 2011-12-15, 20:42 #6
MKÖ MKÖ är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2010
Inlägg: 513
MKÖ MKÖ är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2010
Inlägg: 513
Jag brukar säga att: Kunder är fiskmåsar med glimten i ögat.
Har inte kunden förstått något så beror det oftast på att företaget är otydliga i sin beskrivning. Jag är själv e-handlare och stöter på problem med missnöjda kunder varje dag. De är aldrig missnöjda över produkten och oftast inte över leveranstiderna.

För några dagar sedan hade vi en kund som hade en sen leverans dock. Av någon konstig anledning så hade paketet inte kommit fram till hennes ombud utan till ett helt annat ombud någon annan stans i Sverige, vi gjorde allt vi kunde för att paketet skulle komma fram till henne. Vi skickade tom ut en ny produkt när hon klagade första gången på att det ej hade kommit fram. Så nu fick hon två paket. Varav den ena blev grovt försenad.

Hon kunde själv spåra första paketet och såg att felet inte låg hos oss.
Kunden ringer in och är fly förbannad. Jag avvaktar tills kunden har skrikit av sig. Jag ställer frågan om vad hon vill att vi ska göra för att hon ska känna sig nöjd och hon säger.
Citat:
INGENTING! Jag ville bara få ur mig min ilska, tack för godiset som låg i paketet.
Hmm..
MKÖ är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat