Citat:
Ursprungligen postat av Westman
Nu finns det väl inget land där poliser inte tillåts bära vapen, däremot där vapen inte ingår i den utrustning som bärs av ordningspolis i normala fall.
Skulle du vilja jobba som ordningspolis utan att ha vapen tillgängligt med tanke på hur det ser ut i dagens samhälle? Jag skulle inte det, fast jag skulle väl för den delen inte vilja jobba som ordningspolis alls för det är det mest otacksamma jobb som finns med tanke på de risker man utsätter sig för.
Visst, det finns poliser som beter sig illa precis som det finns inom alla andra yrken. Problemet med myndighetsutövning av den här typen är att de som beter sig illa påverkar så många fler och på ett mycket mer påtagligt sätt. Sen är det rätt obehagligt att få poliser som klampar in i ens bostad och anklagar en för brott. Det måste nog upplevas för att man ska förstå hur det känns.
|
Tvärtom så är det framför allt i betydligt mindre fredliga samhällen än det svenska där polisen står utan vapen. Det har t.ex. varit så i Liberia under en längre tid (osäker på om det fortfarande förhåller sig på det viset).