Visa ett inlägg
Oläst 2011-10-26, 17:33 #2
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
klein klein är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 2 225
Man har fortfarande ett eget ansvar. Bor man i ett brottsutsatt områden, då har man rimligen en Magnum 45 i handsfacket, så man kan utöva självförsvar.

Självklart har brottslingen ett ansvar, men har man en databas på 210k uppgifter och man lagra lösenord i klartext, då har något blivit ordentligt fel, lite som att byggas hus på sank mark.

Det är inte som bloggtoppen ens, att man måste göra något aktivt för att komma åt lösenordet, utan gratisbio lösen ligger KLARTEXT..

Citat:
Ursprungligen postat av Jan Eriksson Visa inlägg
Så om du inte har larm på ditt hem/kontor så ska man inte lägga skulden på tjuven utan på ägaren? Förstår hur du tänker men håller inte med. Enligt mig så ska skulden läggas på "Hackern" men ansvaret på att inte ha skyddat sig på sajtägaren och användarna.
klein är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat