 |
Bara ett inlägg till!
|
|
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
|
Bara ett inlägg till!
Reg.datum: Dec 2004
Inlägg: 1 885
|
Skulle nog tro tvärtom WebboT när det gäller antalet sökningar för dem som är inloggade.
Gmail har en hel del, du loggar in där i början på dagen. Finns ingen anledning att hålla på att logga in och ut hela tiden på det kontot. Varför man troligtvis är inlogga hela tiden.
Dessutom de som använder Gmail eller några andra av Googles tjänster lär vara folk som är mer uppkopplade än andra och följaktligen också gör fler sökningar, köper saker på nätet exempelvis.
Dessutom sitter inte SEO-folk och kollar inloggade eftersom de vet hur en inloggning påverkar sökresultatet.
I Sverige så görs det ungefär 25 miljoner sökningar per dag enligt Google. 10% av det ger två och en halv miljon, men om nu de 10% är något mer aktiva med antalet sökningar än medel så blir det en ansenlig mängd av dessa 25 miljoner sök.
Blir naturligtvis helt andra siffror om vi ser på google.com totalt. Men skadar inte att se hur det skulle påverka Sverige.
|