Citat:
Ursprungligen postat av Clarence
Jag nämnde väl Javascript? Det utvecklades i det dolda tills det släpptes med Netscape och var väl inte en vidare öppen utveckling på många år. Skillnaden nu är att alla verktyg och källkod redan släppts - och språket är på ett väldigt tidigt stadium. Förstår inte varför du tror att något är propietärt ... brydde du dig om att läsa licensen för källkoden du fritt kan ladda ner?
Om det blomstrar internet hos Google lägger de nog ner utvecklingen av VM och arbetar enbart på GTW-ersättningsfunktionaliteten (eller går tillbaka till GWT och lägger ner Dart om deras "tooling" inte blir bättre). För att det ska ge någon egentlig nytta för någon krävs som sagt adoption av VM-stödet.
Sen är det väl så att Google redan är en av de mest aktiva inom framtagande av nya ECMA-standarden liksom varit en stor inspiration med V8 VM.
|
Såg nu på code.google-sidan att de specade BSD, sorry.
Ja fast innan Javascript fanns i princip inget för klientsidan? Nu har vi Javascript så varför inte lägga fokus på att vidareutveckla det och behålla någorlunda bakåtkompatibilitet. Som du själv säger "För att det ska ge någon egentlig nytta för någon krävs som sagt adoption av VM-stödet", vilket Microsoft etc. säkert är jättesugna på när projektet i princip styrs av Google-anställda oavsett vad licensen är. Google är bra naiva som tror att detta ska lyfta.
Nu när Microsoft börjat anamma HTML5 för utveckling i Windows 8 börjar Google försöka skapa egna standarder hit och dit. Crazy world.