Visa ett inlägg
Oläst 2011-09-29, 11:09 #1
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Erik Stenman Erik Stenman är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2007
Inlägg: 2 154
Citat:
Ursprungligen postat av tartareandesire Visa inlägg
Det är väl ändå ytterst tveksamt hur bra Spotify är för artisterna. Flera av mina favoritskivbolag - några av de ledande inom genren - har lämnat tjänsten under det senaste halvåret. Där är det ändå ganska små summor man riskerar för varje inspelning jämfört med filmer. De kan inte ta samma risker.
Marknaden har ändrats. Skivbolagen måste anpassa sig till att efterfrågan har skiftat och artisterna får fokusera på konserter vilka ger intäkter.

Musikbranchen har ju aldrig gått så bra som den gör nu i dessa tider trots i princip fri tillgång till musik. Jag förstår faktiskt inte varför bolagen går efter privata fildelare.
Finns det någon oberoende undersökning som kommer fram till att fildelning hämmar utvecklingen i en branch?
Erik Stenman är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat