Klarade millennium-buggen
|
|
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
|
Klarade millennium-buggen
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
|
Olovlig adressändring
Jag har nu råkat ut för att någon har ändrat min privata folkbokföringsadress hos skatteverket. Den nya adressen låg i Täby medan jag bor i Vallentuna.
Jag fick telefon i måndags från en äldre herre som undrade varför han får min post fast med hans adress.
Jag ringde omedelbart folkbokföringen hos skatteverket (0771-567567) och kollade så de inte hade skrivit fel personnummer på en flyttanmälan, men det visade sig att de hade fått in en korrekt ifylld flyttanmälan som var undertecknad.
Jag åkte omedelbart och hämtade min post och sen raka spåret till polisen för polisanmälan.
Det visade sig att anmälan skickats in till skatteverket den 20:e augusti och att ändringen gjordes 25 augusti hos skatteverket, jag upptäckte det först den 19:e september, när den äldre herren ringde mig, och idag den 23 september är den felaktiga flyttanmälan annullerad och min riktiga adress återställd. Den 24:e september har det skickats ett "säkerhetsbrev" till min nuvarande adress, men det har jag aldrig fått.
Handläggaren på skatteverket berättade att de fått in 35 rapporter om falska adressändringar enbart i augusti.
Min uppmaning till alla som läser detta är att regelbundet kolla upp att du har rätt uppgifter i folkbokföringen hos skatteverket för det tar lång tid att upptäcka annars.
Har du också råkat ut för olovlig flyttanmälan så polisanmäl direkt, detta är ett väl organiserat brott och kan orsaka dig riktigt tråkiga bekymmer.
Hur detta har kunnat genomföras och varför vet jag inte i dagsläget, kan bara spekulera. Men polisen Sollentuna beslutade att inleda förundersökning omedelbart.
Senast redigerad av Conny Westh den 2011-09-23 klockan 10:58
|