Visa ett inlägg
Oläst 2011-09-17, 14:21 #9
tnek tnek är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2003
Inlägg: 160
tnek tnek är inte uppkopplad
Medlem
 
Reg.datum: Mar 2003
Inlägg: 160
Bra tips från zajmon! Angående frakt tycker jag (som MKÖ verkar praktisera) att en fast fraktavgift som blir fri frakt om man kommer upp i en viss summa fungerar bra. Det uppmuntrar besökare att lägga till fler varor i beställningen.

Att lyckas med e-post marknadsföring är ett konststycke, roligaprylar.se är riktigt duktiga på att skriva roliga och läsvärda nyhetsbrev och samtidigt lyckas göra reklam för sina produkter, exempel här: http://admin.getanewsletter.com/t/v/cyst0KkquvfU6bR/

Skicka med något i beställningen som uppmuntrar kunden att komma tillbaka, t.ex. en rabattkod eller annat erbjudande.

För att inge förtroende är det bra med tydlig kontaktinformation på sidan, gärna telefonnummer, och loggor som folk känner igen (Posten, VISA, Payson, Klarna etc).
tnek är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat