 |
Medlem
|
|
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 166
|
|
Medlem
Reg.datum: May 2005
Inlägg: 166
|
Feedback
Hej,
Hoppas det är ok att lägga in den feedback som vi sitter på som nätverk. Jag tänker inte rösta ang TradeDoubler men jag vill gärna flika in med lite synpunkter då jag tycker det är viktigt för branschen att visa transparens. Vi är givetvis inte helt opartiska i denna diskussion men jag hoppas att feedbacken är välkommen.
Affiliatenätverk lever till största del på den avgift som vi tar för de köp som publishers genererar. Kort sagt så tjänar vi inte pengar om inte våra publishers gör det.
Jag vågar lova att spårningen som de större nätverken har är näst intill 100%-ig i de fall där kunden implementerat nätverkets tracking korrekt och där inga typer av tracking-switchar används för att deduplicera sales. Det är så att säga i en perfect world. I verkligheten så finns det annonsörer som använder olika typer av lösningar så att de inte ska behöva betala flera gånger för samma försäljning. Tex om en annonsör finns på flera affiliatenätverk så vill man bara betala en publisher även om samma försäljning kan ha fler än en publishers kaka. Bereonde på annonsör så kan dessa setups se olika ut. Vissa deduplicerar bara mellan affiliatenätverk och andra deduplicerar bort trafik som kommer från andra trafikkällor. I slutändan så bestämmer kunden för vad man vill betala för. Givetvis finns det fall där annonsörer "fuskat" men med den insyn som jag har så skulle jag säga att det är ytterst sällsynt. Vanligaste felet när sales inte trackas är att kunden ändrat något på sin sida så att trackingpixeln helt enkelt inte avfyras. Detta är givetvis något som vi alla försöker hålla koll på men det är så att säga utanför vår kontroll om kunden på ett eller annat sätt tar bort trackingpixeln.
Rent tekniskt så tror jag att de flesta större nätverk kan tracka konverteringar både med och utan kakor. Är allt korrekt så missas inget. Men som jag nämnde ovan så finns det andra parametrar som spelar in och därför reggas inte alltid det som man som publisher tror. Upptäcker man att sales inte trackas så ska man givetvis alltid kontakta nätverket i fråga för att reda ut vad som hänt. Visar det sig att det är felaktigt så brukar nästan alla annonsörer välja att kompensera publishers när väl felet är åtgärdat. Dock så finns det ofta andra förklaringar till att försäljningen inte registrerats. Den kan ligga hos en annan publisher, den kan ha gått via ett annat nätverk och den i vissa fall ha gått via en annan trafikkälla så att kunden inte tycker att publishern genererat försäljningen. Det kan också vara på så sätt att affiliateprogrammet bara gäller en specifik produktgrupp eller liknande och att försäljningen därför inte registrerats. Hur som helst så reder vi alltid ut vad som hänt om vi kontaktas då det även är i vårt intresse att allt går rätt till.
I ett fungerande affiliatesamarbete så bör samtliga intressenter vara nöjda. Om den ena eller andra försöker luras så leder det i princip alltid till att samarbetet faller. Modellen är väldigt enkel och fungerar fantastiskt bra så länge alla håller sig till spelets regler. Betalar inte kunden tillräckligt så får de inga publishers och om publishers inte levererar tillräckligt bra försäljning så finns det inga affiliateprogram att köra.
Fråga gärna om det är något så ska vi försöka att svara så gott vi kan.
|