Visa ett inlägg
Oläst 2011-07-25, 21:23 #6
kippex kippex är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 749
kippex kippex är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: May 2010
Inlägg: 749
Citat:
Ursprungligen postat av ITisGood.se Visa inlägg
Det är väl inte speciellt krångligt att räkna ut vinsten på en domänförsäljning. Lite plus och minus borde man nog kunna kräva att man kan som myndig medborgare.
Det var ett av det mest naiva jag läst, anser du att varje domänförsäljning direkt skall vinstbeskattas, ungefär samma resonemang som de som anser att varje vunnen pokerhand skall beskattas.

Måste ju rimligtvis dras av för totala antalet hobbyrelaterade inköp under året, (domänköp, webbhotell m.m.) men även rörliga kostnader(den andel som går att koppla till hobbyn) som uppstått för att denna intäkt gjorts möjlig - som internet m.m. Det är väldigt kluriga bedömnings- och definitionsfrågor och jag ser det mer som sund skatteplanering än en moralisk fråga - givetvis ska man skatta för vinster.
kippex är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat