Visa ett inlägg
Oläst 2011-07-25, 18:18 #6
abergmans avatar
abergman abergman är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Feb 2010
Inlägg: 762
abergman abergman är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
abergmans avatar
 
Reg.datum: Feb 2010
Inlägg: 762
Citat:
Ursprungligen postat av captaindoe Visa inlägg
Då jag använder mig utav dedikerade servrar så utgår detta inlägg om det.

Jag tycker Kloxo är en väldigt bra kontrollpanel för Dedikerade, samt VPS:er om man lätt vill hosta flera hemsidor på samma server.

En sak som jag saknar dock är ett API som man lätt kan leka runt med så att man slipper göra ändringar manuellt. Det tycker jag alla kontrollpaneler borde ha, oavsett vad för paket (webbhotell, vps, dedikerad) kunden har.

Funktioner i ett API för VPS:er samt dedikerade skulle kunna vara att kolla vad för 'load' servern har, memory usage osv. Så att man enkelt kan programmera in vad som servern ska göra om detta händer. Till exempel, load är 1, då vill jag stänga ner de följande processer: x,y,z. Samt att starta dessa när servern inte är lika ansträngd längre.

Att simpelt kunna skapa lastbalanserare och olika slags kluster i kontrollpanelen är väldigt uppskattat.

Saker som borde vara standard, men inte alltid är det är att kunna kontrollera hur mycket trafik man har använt samt utrymme.

Ett plus på kanten är om man kan göra alerts, så att man får sms när vissa saker händer. Så som hög load, nertid etc.
Jag tycker att kloxxo är helt värdelöst

Dock så håller jag med dig om det där med API, jag vet att tex SolusVM har ett api man kan använda, men det är nog främst för den som äger hårdvaran.

Vad gäller lastbalanserare och kluster så vill jag minnas (ska inte svära på det) men att vmware har något sånt, men jag är inte säker. Det stora problemet som jag ser det är att det finns ganska få vettigt prissatta lastbalanserare som man kan ändra konfig på utan att behöva starta om tjänsterna.

Hur som. pfSense har en väldigt enkel lastbalanserare inbyggd, man kanske ska erbjuda den som en applicance?
abergman är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat