Visa ett inlägg
Oläst 2011-07-25, 18:08 #2
Conths avatar
Conth Conth är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 908
Conth Conth är inte uppkopplad
Mycket flitig postare
Conths avatar
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 908
Citat:
Ursprungligen postat av dannelito Visa inlägg
Hej!

Jag är nyfiken på hur ni hanterar backup av värdefull data i era desktops, laptops, mobiler och servrar.

Håller på att gå igenom mina egna backuplösningar men beskriver nedan vad jag använder för tillfället.

Privat- och företagsdata i desktop och laptop (Windows): Dropbox för dokument och mindre filer. Manuell kopiering av digitala foton etc från desktop och laptop till extern hårddisk. Använder även usb-minnen för backup i vissa fall.

Mobil: Ingenting, förutom synkning/backup mot desktop med oregelbundna mellanrum. Använder Kies då det handlar om en Samsung-lur.

Servar: Kör uteslutande linux och använder rdiff-backup för att göra backup en gång per dygn mot en geografiskt åtskild server.
Privat PC - schedulerat jobb i windows som kopierar data till extern USB-disk automatiskt 2 ggr per vecka. Byter sedan USB disk ibland och har den ena på annat geografiskt ställe.
Mobil - samma
Servrar - liknande (tar med zip via sftp till geografiskt skilda servrar)
Conth är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat