Citat:
Ursprungligen postat av Kaugesaar
Alltså, på marknad kommer nog alltid fackföreningar uppstå. Dessa föreningar/intressegrupper kommer kunna ställa krav mot sina arbetsgivare. En arbetsgivare hotar nog ogärna mer parten av sin personal med uppsägning om de inte går med på nya villkor.
För det är inte alls enklare att hitta nya arbetstagare i stora mängder än vad är det är för den stora mängden arbetstagare att hitta nya arbetsgivare. Rekrytering tar tid och är väldigt kostsamt även om det så är montörer på Saab, lokalvårdare eller seniora it-konsulter.
Problemet är att man idag har lagstiftat om väldigt många utav de krav fackföreningar har ställt mot sina arbetsgivare förr i tiden t ex. kollektivavtal och las.
Ett kollektivavtal behöver inte vara dåligt eller fel. Jag har svårt att tänka mig en arbetsmarknad där ett kollektivavtal inte skulle uppstå förr eller senare. Felet är att det regleras och skyddas utav staten. Det innebär dels att individens frihet att välja själv går förlorad, dels att de mekanismer som kan korrigera ett icke fungerande system sätts ur spel.
|
Fast det är ju lite värre för den som förlorar sitt jobb än företaget som blir av med en anställd. Den anställde förlorar hela sin inkomst medan arbetsgivaren får en anställd för lite som de kan kompensera för genom att beordra övertid eller bara ändra om lite i schemaläggningen. När det gäller mer kvalificerade jobb är det ju en lite annan sak då arbetstagaren kan konkurrera med kunskap som kanske inte är så enkel att ersätta. Okvalificerad arbetskraft är inte speciellt svårt att hitta.
Det är där vi hamnar om alla måste förhandla om sin egen lön individuellt. Arbetsgivaren kommer alltid ha överhanden.
Citat:
Ursprungligen postat av Kaugesaar
Tänk om det t ex. vore möjligt att gå ur facket och ta ett jobb till en lägre lön än vad kollektivavtalet tillåter. Då skulle säkerligen flera långtidsarbetslöa göra det. Och skulle det bli många, skulle facket behöva tänka om ifråga om vilken nivå på lägstalönen som faktiskt är rimlig. Men det kan i praktiken tyvärr inte bli så eftersom kollektivavtalen skyddas i MBL (Medbestämmandelagen).
|
Ja, eller så sänks då allas löner till den nivån och vinsten i bolagen ökar på bekostnad av alla som har jobb. Det är ju det "marknaden"(a.k.a. de som har mest pengar) vill.
Citat:
Ursprungligen postat av Kaugesaar
Fast då är det inte en marknad. Det är planekonomi.
|
Måste säga som tartareandesire här, du har verkligen en märklig slutledningsförmåga. Bara för att en marknad är reglerad på vissa sätt är det inte en planekonomi.
Citat:
Ursprungligen postat av Kaugesaar
Ja det är en önskvärd utveckling om marknaden vill det. Vill inte marknaden det, reglerar marknaden det.
|
Fast du missar en sak. Det finns människor som är en del av denna marknad. Människor vill ha det bra och ställer därför krav. Det kommer därför alltid finnas motsättningar och vissa kommer råka illa ut, även i den helt fria och oreglerade marknaden. Tar man bort den mänskliga faktorn så är de allra flesta utopier helt realistiska.