Visa ett inlägg
Oläst 2011-07-01, 18:59 #4
Gustavs avatar
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Gustav Gustav är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
Gustavs avatar
 
Reg.datum: Jul 2005
Inlägg: 3 171
Citat:
Ursprungligen postat av xciso Visa inlägg
Jag använder datorn mest till, kodande och photoshop, men vill gärna att den ska flyta skaplig om man spelar spel nån gång (är dock väldigt sällan).
Då är kanske en SSD eller SS-disk det bästa för mig?
Japp. En SSD är i så fall den uppgradering som skulle ge störst prestandahöjning. Laddningstiderna blir i stort sett obefintliga och program startar i samma sekund som du klickar på dem. Det enda problemet är att när man väl har börjat använda en SSD så kommer alla datorer med mekanisk disk att ge dig stressymptom och nervösa ryckningar. Har du flera datorer så kommer du känna dig tvungen att uppgradera de andra också.

Edit: Jag har en Corsair SSD Force Series. När jag köpte min så fanns det bara en modell. Nu finns det tydligen flera och jag har inte en aning om vad skillnaderna är.

Senast redigerad av Gustav den 2011-07-01 klockan 19:01
Gustav är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat