Citat:
Ursprungligen postat av rambash
Bara en note - rent juridiskt. Utpressning blir inte aktuellt eftersom brottet kräver en förmögenhetsöverföring. Försöker man "utpressa" någon till att betala en skuld kan man istället bli fälld för olaga tvång.
4 § Den som genom misshandel eller eljest med våld eller genom hot om brottslig gärning tvingar annan att göra, tåla eller underlåta något, dömes för olaga tvång till böter eller fängelse i högst två år.
I det här fallet hotar du med att förtala kunden. Om jag inte missminner mig kräver olaga tvång ett brottsresultat samt en kausalitet mellan tvång och kundens(offrets) disposition. Dvs att kunden på grund av hotet faktiskt betalat fordran.
Har kunden inte betalat fordran är brottet olaga tvång inte fullbordat. Endast grova försök är straffbelagda och detta är inte grovt.
Det är sannolikt att bedöma som förtal, istället för utpressning. Har brottet fullbordats kan det vara att bedöma som olaga tvång.
|
Mycket bra klarläggande!
Hursomhelst så är det givetvis ingen bra affärsetik att hota med förtal eller olaga tvång i en affärsrelation. Det finns lagliga sätt att utöva påtryckningar som Påminnelse, inkasso, KFM, domstol. Men att svärta ner någons renommé pga missnöje bör man undvika. Man bör också tänka på att använda sin egen tid på ett så effektivt sätt som möjligt, ödla inte mer tid än nödvändigt på dåliga affärer, ägna din tid åt att gära bra affärer i stället. Ägna din tid åt det du kan påverka, dvs planera framtida affärer, och inte åt gamla affärer som gått dåligt.
Man bör även erbjuda kunder betalningsalternativ för alla de 500000-600000 personer (ca 7-9 procent av den vuxna befolkningen) som vid var tid har betalningsanmärkningar, de lever och är köpare varje dag de också. Endast ett fåtal är bedragare. Det finns inget krav på att man alltid i tid och otid ska ge kredit till alla, anpassa betalningsalternativ till kunden och kundens situation.