Citat:
Ursprungligen postat av Xamda
Och detta kan du ta gift på? Jag vet inte, och ingen skulle vara gladare än jag om det vore sant, men jag tror du har fel eftersom jag drabbats av detta vid upprepade tillfällen och UAC är i högsta grad igång på min maskin... Och jag har inte godtagit installationerna, om man säger så. Och jag har Windows 7.
|
Vilken webbläsare använder du? Både IE9 och Google Chrome kör webbläsare processer som low-integrity processes och sedan både ASLR och DEP aktiverat. Google Chrome använder dessutom en egen sandbox utöver den inbyggda i Windows för extra säkerhet.
Vill man ha ytterliggare säkerhet så undviker man Adobe Flash, Adobe Reader och ActiveX på skumma sidor. Chrome kör exempelvis en egen sandboxad PDF-reader.
Se sedan till att alltid ha ett uppdaterat system. Visst, skadar inte med antivirus-program men så länge man inte laddar ned skumma filer ska det inte riktigt behövas.