Visa ett inlägg
Oläst 2011-06-10, 00:28 #2
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Conny Westh Conny Westh är inte uppkopplad
Klarade millennium-buggen
 
Reg.datum: Aug 2005
Inlägg: 5 166
Registreringskostnaden för AB är ca 1900 kr (billigast med registrering online, dyrare med registrering på papper). (Aktiekapital är en tillgång så det är inte en kostnad, det finns kvar tills man använder det).

Det finns inga årsavgifter.

Man måste årligen gör bokslut som ska lämnas in till bolagsverket (det kostar minst 5000 kr om man är sen, men man har ca 7 månader på sig från bokslutsdagen) och lämna in deklaration till skateverket (kostar också 5000 kr att vara sen). Dröjsmlskostnaderna ökar till 10 000 kr andra gången man är sen samma år, och 15000 kr tredje gången så det kan sammalagt kosta 30 000 kr att vara sen med bokslutet till bolagsverket, samma sak med deklarationen.

Tillkommer utskriftkostnad och porto för bokslut respektive deklaration.

Man behöver ett bankkonto (vill man snåla så kan man gå till banken och kräva att få lägga upp en konto med insättningsgaranti, utan betalservice och kort, då kostar det inget alls i årsavgifter hos Nordea, SEB, Handelsbanken...)

Kontot som du öppnar i banken enbart för att hantera aktiekapitalet när du styartar verksamheten kostar inget. (Kolla alltid i förväg med din bank, för många för att inte säga alla bankenr kör med massor av fula knep och rena lögner när de inser att du kan reglerna bättre än dem).

Ingen bank har rätt att neka dig att öppna ett konto med statlig insättningsgaranti (det står nämligen i villkoren för deras bankoktroj/insättningsgarantin).


Lämnar man in alla papper i tid så kostar det m a o ca 20-30 spänn per år.
Conny Westh är inte uppkopplad   Svara med citatSvara med citat